Ηττα με 3-1 για τον Ολυμπιακό από τη Μπαρτσελόνα

Ο Δημήτρης Νικολάου σημείωσε με αυτογκολ το πρώτο γκολ της Μπαρτσελόνα και το γκολ της τιμής για τον Ολυμπιακό στην εκπνοή του αγώνα.

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία, από την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο των ομίλων του Champions League και έπειτα από τρεις αγωνιστικές δεν έχει καταφέρει να πάρει βαθμό.

Οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, παρότι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 42ο λεπτό λόγω αποβολής του Πικέ, κόντρα σε έναν Ολυμπιακό που έπαιζε μέχρι το 55’ χωρίς κλασσικό επιθετικό!

Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 18ο λεπτό από αυτογκολ του νεαρού Νικολάου. Ένα καταστροφικό τρίλεπτο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ήταν αρκετό στη Μπαρτσελόνα για να «καθαρίσει» τον αγώνα. Ο Μέσι στο 61’ σημείωσε το 2-0 και ο Ντιν στο 64’ πέτυχε το τρίτο τέρμα για τους Καταλανούς.

Το γκολ της τιμής για τον Ολυμπιακό πέτυχε ο Νικολάου με κεφαλιά, ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη.

Οι συνθέσεις:
Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντιν, Παουλίνιο, Μπουσκετς (80' Ανδρε Γκόμεζ), Ινιέστα (67' Ράκιτιτς), Ντελοφέου (46' Μασεράνο), Μέσι, Σουάρες.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ζιλέ (55' Τζούρτζεβιτς), Ζντιέλαρ, Ρομαό, Καρσελά (65' Πάρντο), Ανδρούτσος, Οφόε (72' Φορτούνης).

- Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γιουβέντους νίκησε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-1 με δυο γκολ από τους Πιανιτς και Μάντζουκιτς αν και μόλις στο 12ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0.