«Ερυθρόλευκη» συντριβή στη Χώρα των Βάσκων

Για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Την πέμπτη του ήττα σε 17 αγώνες στη φετινή Ευρωλίγκα υπέστη, απόψε (12/01), ο Ολυμπιακός καθώς έχασε εκτός έδρας από την Μπασκόνια με 86-54.

Αν κι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 0-8, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Βάσκοι μείωσαν σε 21-16 στο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό μιας και σημείωσε μόλις 9 πόντους. Η Μπασκόνια, έτσι, πέρασε μπροστά κι έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 36-30.

Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (42-30) στο 22'. Το σερί των Βάσκων σταμάτησε ο Πρίντεζης με δίποντο ύστερα από επτάμισι λεπτά δυστοκίας αλλά, τότε, οι γηπεδούχοι πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι.

Έτσι, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Βόιγκτμαν που πέτυχε 19 πόντους, οι Βάσκοι εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 30 πόντους (78-44, 34'). Το τελικό σκορ (86-54) διαμόρφωσε ο Παπανικολάου ευστοχώντας σε τρίποντο, 12" πριν από το τέλος του ματς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απογοητευτική πίσω από το 6,75 μ.. καθώς ευστόχησε σε μόλις 5 από τις 30 προσπάθειες!